2022. június 13., hétfő

Nemzetközösség saga szereplők, helyek, történet, kritika

 

Nemzetközösség saga szereplők, helyek, történet, kritika

 

Nemzetközösség saga a Peter F. Hamilton Pandóra csillaga (2004), és Júdás elszabadul (2005) műveinek együttese. Ezek hatalmas kiterjedésű, rengeteg szereplőt mozgató, számos bolygón és helyszínen játszódó történetek. A cikkben bemutatom a Nemzetközösség saga szereplők, helyek, helyszínek, történet alapjait.



Pandóra szelencéje történet


2380 -ra, az emberiség már több mint hatszáz bolygót betelepített, amelyeket féreglyukak kapcsolnak össze. A Földdel a középpontban a Csillagközi Nemzetközösség olyan társadalommá nőtte ki magát, ahol az újrafiatalítás lehetővé teszi polgárok számára, hogy évszázadokig éljenek. Mindezt a fiatalító kúrákkal és tárolt emlékeik klónokba való áthelyezésével érik el.

A távoli utazás féregjáratokon át történik, amely technikát Nigel Sheldon és Ozzie Isaacs fejlesztette ki. Dudley Bose csillagász megfigyeli, hogy egy csillag eltűnik, több mint ezer fényévnyire, és egy hatalmas méretű erőtérbe zárják. Ez a Nemzetközösség érdeklődését is felkelti, s mivel a hagyományos féreglyukak nem tudnak odáig eljutni, meg kell építeniük egy gyorsabb csillaghajót. Wilson Kime, a NASA egykori űrhajóskapitánya, a Második Esély nevű hajóval, s az új legénységgel útnak indul.




Nemzetközösség saga szereplők



Igyekeztem az összes főszereplőt kiválogatni (több mellékszereplő kimaradt), egy-két szóval jellemezni.



Adam Elvin: Régi szocialista, fegyvercsempész és kiképző, az Emberi Öntudat Őrzői hadbiztosa. Részvételében a terrorszerű cselekményekben nem szerettem, de később előkerültek jobb oldalai.



Alessandra Baron: Hírműsor vezetője, médiasztár. Hihetetlenül anyagias, célratörő, ellenszenves nőszemély.



Alic Hogan: A flotta hírszerzésének őrnagya. Túlzottan nagy szimpátiát nem keltett bennem, később azonban eléggé megemberelte magát.



Anna Hober: A szenzorcsoport tisztje a Második Esélyen, később Wilson Kime párja.



Bradley Johansson: Ő alapította az Emberi Öntudat Őrzői szervezetet. Valaha bejárta a szilfenek útját és az innen szerzett információi alapján meg akarja akadályozni a Csillagutazónak nevezett lény hazatérését, ami veszéllyel járna az emberiségre.



Catherine Stewart (a „Macska”): Őt valaha ártatlanok elleni bűntényekért 5000 évre ítélték. Újjáélesztették, hogy bevethető és feláldozható kommandósként harcoljon a primerek ellen. A nő Mortonnal és másokkal együtt a Macskakarmok csapat tagja.

Rövid, sötét hajú, aki kedveli a jógát. Veszedelmesnek és irányíthatatlannak van beharangozva, ehhez képest kiváló harcos.



Dudley Bose: A gralmondi egyetem csillagásza, aki megfigyelte a Dyson Ikrek csillagokat, ahol a naprendszerek körbe volt burkolva egy gömbbel.



Elaine Doi: A Nemzetközösség elnöke, harcedzett női vezető.



Hoshe Finn: Nyomozó Sötéttóváros rendőrségénél. Ő egy normális fickó.



Justine Burnelli: A gazdag osztály tagja, megfiatalított nő, aki kapcsolatba kerül Kazimir MacFosterrel. Először túl sokra nem tartottam, de később egész hasznos tagja lett a háborúnak.



Kazimir McFoster: Az Emberi Öntudat Őrzői egyik klánjához tartozott. A fiatalok közül az egyik legmegnyerőbb, annak ellenére, hogy erősen „programozott” a hite és a küldetése.



Mark Vernon: Ezermester mérnök, kezdetben az Elan bolygón él családjával.



Mellanie Rescorai: Morton szeretője, később színésznő, majd riporter és média híresség, aki közeli kapcsolatban van az Érző Intelligenciával is. Nekem abszolút nem jönnek be az ilyen nők, akik fűvel-fával összekeverednek a cél érdekében, bármilyen jól is nézzen ki. Idővel sok jó tette is volt, de sosem sikerült túlzottan megkedvelnem.



Michelangelo: Tévés média vezető személyiség. A földi javak és gyümölcsök minden formáját kiélvezni igyekvő férfi.



Morton: Gazdag üzletember, a Gansu Építkezési Vállalat elnöke, aki elkövetett egy bűntényt más emlékekkel, később hasznos kommandós.



Nigel Sheldon: A féregjárat technológia társfeltalálója; a TŰV társtulajdonosa, az egyik leggazdagabb ember, a Sheldon dinasztia feje. Egyben fizikai zseni, a Nemzetközösség legismertebb, legfontosabb embere. Ozzie -val együtt találták fel a féreglyuk technológiát.

Egyrészt az egyik legstabilabb szereplő – határozott vezetői képességekkel – másrészt szánalmasnak tartottam, hogy ennyi felesége van, s háremet tart fenn.



Orion: Az ezüstbolygóról származó fiú, akinek szülei eltűntek a szilfen ösvényeken, és ő Ozzie -val kel útra.



Oscar Monroe: Űrpilóta, majd kapitány a Második Esélyen, Wilson Kime barátja. Érdekes figura, egyszerre volt szimpatikus és gyanús, sokáig nem tudtam hova tenni.



Ozzie Fernandez Isaacs: A féregjárat technológia társfeltalálója; a TŰV társtulajdonosa, aki afrofrizurájáról híres, és igazi kalandor. Kissé felszínesnek tűnt, de később egész jó oldalai kerültek felszínre, bár ő is igencsak igényelte a fizikai élvezeteket.



Paula Myo: A Kiemelt Bűnügyek Csillagközi Igazgatóságának főnyomozója, majd a Szenátus Biztonsági Szolgálatáé. Ő olyan gyermekként született, akiket olyan géntechnológiával alakítottak ki, hogy mindig betartsák a törvényeket. Kissé filippínó arcvonású nő, aki hajthatatlan és kitartó. Számomra a legerősebb jellem volt a Nemzetközösség Saga könyvekben.



Quatux: Egy raiel a Mennyei Angyal fedélzetéről. Élénken érdeklődik az emberi élmények, érzelmek iránt, az emlékekből felismeri ki „micsoda”, így a nyomozásokban is segít.



Rafael Columbia: A Kiemelt Bűnügyek Csillagközi Igazgatóságának igazgatója, tengernagy, az űrvédelem vezetője. Egyáltalán nem volt szimpatikus.



Renné Kempasa: Ő is a flotta hírszerzésénél dolgozott, mint nyomozó hadnagy. Kedveltem, és jól haladt előre szakmai színtéren.



Samantha MacFoster: Az Emberi Öntudat Őrzői tagja és mérnöke.



Stig McSobel: Emberi Öntudat Őrzői armstrongvárosi osztagának vezetője. Igazi bevethető figura, mint a kommandós filmek parancsnokai.



Tarlo: A Kiemelt Bűnügyek Csillagközi Igazgatóságának nyomozója, Renné munkatársa, a flotta hírszerzésének nyomozó hadnagya.



Toochee: A hancher faj tagja, akivel Ozzie és Orion a Jégfellegvárban találkoznak és barátságot kötnek.



Wilson Kime: Tengernagy, flotta parancsnok. Régen a Nasa pilótája és parancsnok volt, a Második Esély kapitánya. Kime volt számomra a régi nagyok közül a legkiegyensúlyozottabb és legjózanabb is.





Más fajok és intelligenciák


Szilfen: Kétlábú, embernél magasabb, nagyobb fejű, lapos arcú lények, három koncentrikus fogkörrel. Négy ujjuk van, a kommunikációjuk nem egyértelmű, inkább találós kérdésekből áll. Technikai eszközök helyett olyan ösvényeken járnak, melyek különböző helyeket és bolygókat kötnek össze.

 

Aeriel: Elefántnál is nagyobb méretű, tojásdad formájú, kissé oldalra billentett poliphoz hasonlító, hagymás fejű, technológiailag fejlett lények. A Mennyei Angyal nevű sziklás, élőhelykupolákkal tűzdelt égitesten laknak, ahol több más faj, emberek is vannak.



Primer: A Dyson Alpha rendszerben élő, kaptár-elméjű faj. A „mozdulatlan” tagok a „mozgó” tagok csapatait irányítják. Előbbiek önálló gondolkodással és megismeréssel rendelkeznek, míg a mozgók a nekik adott parancsok irányítása alapján működnek neuron-neuron kapcsolaton keresztül.

Egymás ellen is harcolnak, folyamatosan terjeszkednek, és minden más fajt fenyegetésnek tekintenek. A Hajnali Fény Hegye nevezetű tag válik az elsődleges irányítójukká.



Barzúmiaiak: A Peremvilágon élnek, csatalovakat tenyésztenek. Genetikai módosításokat használnak, csuklya miatt nem látni az arcukat.





Mesterséges intelligenciák


Érző Intelligencia: Egy mesterséges intelligencia, amely a Nemzetközösség egészére kiterjed. A Vinmar bolygót Nigel és Ozzie segítettek létrehozni, az Érző Intelligencia az általuk CST-tömbökben futtatott mesterséges intelligens szoftverből fejlődött ki.

Az Érző Intelligencia részben emberi elmékből áll, amelyeket digitális formátumba töltöttek fel. Megfigyelőként és adatgyűjtőként viselkedik, időnként segít, valamint azok számára, akik közvetlen információkat juttatnak hozzájuk, magasabb szintű hozzáférést biztosít a technológiához.



Korlátozott Intelligencia: Az Érző Intelligencia helyettesítésére hozták létre úgy, hogy korlátozott képességekkel rendelkezzenek, és ne fejlődjenek.





Nemzetközösség saga helyek, főbb helyszínek

 

Föld: Az emberiség szülőbolygója, a 24. században a Nemzetközösség Saga főbb városai Párizs, New York, Los Angeles.



Az Űr Kapuja: 60 fényévnyire helyezkedik el a Földtől,



Auguszta: Az első generációs űrben van, 77 fényévnyire a Földtől, fővárosa New Costa. Ez a bolygó volt az első a Nagy15 -ből.



Elan: Az egyik meghódított természetes bolygó a harmadik generációs űrben, fővárosa Randváros.



Új Rió: A Nemzetközösség elnöki palotájának helye, a Dyson Ikrekhez képest a Földtől ellentétes irányban van.



Verona: A második generációs űr csomópontja, körülbelül 100 fényévnyire a Földtől, a Nagy15 egyike.



Peremvilág: 550 fényévnyi távolságra van a Dyson Ikrektől. 2200 körül alakult ki, a fővárosa Armstrongváros. A gravitációja csak 40% -a a földiének. Egy Marie Celeste -nek nevezett idegen űrhajó található rajta, melyet a Halgarth család elkezdett tanulmányozni, és létrehozták az Intézet -et.

Itt vannak a legnagyobb vulkánok, s hiányzik a legmodernebb kommunikáció. Vidéken a rádió a fő kommunikációs csatorna, és az Emberi Öntudat Őrzői fő központja.



Ancona (Anacona): A második generációs űrben helyezkedik el, erős olasz befolyással. Közel van a csillagához, az egyenlítő és az 50 fok közötti rész forró sivatag, a két pólusnál van egy-egy kontinens. A híresebb Venice Coast szigetvárosban télen csak 6 órára süt ki a nap, de még akkor is mediterrán a klíma.



Kresszat: A Sheldon család magánvilága, passzív és stabil időjárási viszonyokkal. Különleges, gigantikus növényi organizmusokat fedeztek fel itt, mely egy idegen fajtól származhatott.



Anshun: A második generációs űrben, 217 fényévnyire helyezkedik el a Földtől, fővárosa Treloar. Ez az egyik legközelebbi bolygó a Dyson Ikrekhez.

 

Nemzetközösség saga helyek, világa



Wessex: A Nagy15 egyike, fontos szerepe van a primerek elleni háborúban.



Féltáv: Egy M-osztályú csillag körül kering, egy neutroncsillag társával. A légkör túlnyomórészt nitrogén-oxigén keverék, de a magas szén-dioxid- és argonszint szükségessé teszi a védőruházat viselését. Főbb városok: Shackleton, Port Evergreen.



Gralmond: Az egyik utoljára létesített második generációs világ, fővárosa Leonida City. Az atmoszférája az átlagosnál vékonyabb, az éjszakák hidegek a telek hatalmas havat hoznak. Féregjárattal kapcsolódik Veronához, amely 118 fényévre van tőle.



Illuminátus: A bolygó felszínének különleges fényét élőlények okozzák. Nagy részét őserdő borítja, a terület védett. A kevert lakosságú Trideltában hatalmas felhőkarcolók vannak. A törvények igen engedékenyek, ezért jól megtelepedtek a bűnszövetkezetek is.



Ezüstbolygó: A szilfenek fő élőhelye, valószínűleg mesterségesen létrehozott bolygó. Háromszor akkora mint a Föld, a technológia nem működik rajta. Lyddington a főváros, jókora része erdő, szilfen ösvényekkel.



Kerenszk: A Nagy15 egyike, amelyet Szergij Nyikolajev orosz milliárdos alapított. Ipari központként hozták létre, amely kívül esik a Föld környezetvédelmi törvényei hatályán. Aluga a főváros, Kingsville katonai támaszpont. Van egy átjárója a Mennyei Angyalhoz.



Dyson Ikrek: Két csillag, kb. 1000 fényévnyire a Földtől. Mindkét csillagrendszert körbeburkolta egy gömb.

 



Nemzetközösség saga kritika


Nem értem hogyan lehet ilyen körülményesen megírni egy könyvet. Csakis azért álltam neki, mert mások ódákat zengtek a Nemzetközösség saga könyvekről. De évek teltek el, és talán a negyedik nekirugaszkodásra volt hozzá végre türelmem. Mindig abba kellett hagynom, mert érdektelenségbe fulladt.

Vannak más hosszú könyvek, például, a Thrawn keze duológia második kötete is nagyon vastag, de azt könnyű volt végig olvasni. A Pandóra csillaga viszont rengeteg hosszadalmas leírással, mellékszállal kezdődik. Rengeteg idő kell, mire az ember felfogja mi is van.

Ráadásul nemcsak a Nemzetközösség saga szereplők vannak rengetegen – nem is szólva a számtalan helyszínről – de az egész olyan, mint novellák sorozata. Végre amikor már tetszene és élvezném, megint egy új történetszál kezdődik, és újra fel kell fogni mi is van.

Egyébként maga az egész történet nem rossz, és amúgy is szeretem a változatos, sokszereplős műveket. De minek kell óceánnyi méretűvé dagasztani? Így mindig leül közben a történet. Bár műfajilag sci-fi a Pandóra csillaga és a Júdás elszabadul is, kissé árnyaltabb a részleteit tekintve.

Jókora részei az akció, vagy katonai sci-fibe sorolhatók, s van benne kis ügynökösdi is, akár a Vad igazság című Wilbur Smith műben. De Ozzie kalandozásai a szilfenek ösvényén, szerintem jócskán rendelkeznek a fantasy jellemzőivel.

Ebben a világban az embereknek „beültetéseik” vannak, amik igencsak megsokszorozzák képességeiket, érzékelésüket. Részben ez jó lehet, másként fura lehet gépiesnek lenni. Az is érdekes, hogy itt vonatok szállítják az utasokat a bolygók között. Persze nem egyenesen az űrön át, hanem féregjáratokon.

Peter F. Hamilton elmélete, hogy az emlékeket emlékezettárolókban őrzik, és új megfiatalított testet kaphatnak, amivel szinte korlátlan ideig élhetnek, több szempontból sántít. Ez egy materialista elképzelés, de mivel az ember nem csak a fizikai test, hanem elsősorban szellem (én), másodsorban lélek (asztrális test), megvan az oka, hogy adott test egy idő után elpusztul.

Ez a módszer meggátolná a reinkarnációt, melyre jelenlegi fejlődési szintjén szüksége van az embereknek. Ráadásul egy ember évszázadok alatt rengeteget fejlődne, megváltozna, bölcsebb lenne. Itt pedig egyes főszereplők ugyanolyanok, mint ifjúkorukban.

Több évszázad után is leisszák magukat, folyton új nőkkel henteregnek, vagyis nem nőttek fel! Nagyon szánalmas volt, ahogy a legbefolyásosabb vezető – akinek ennyi felesége van – pont arra a nőre vágyik, aki előtte számtalan férfival összeakadt. Ez nulla igényesség.

Ozzie útját a szilfen ösvényeken rendkívül hosszúra nyújtotta Hamilton. Még a fele is bőven elég lett volna. De még képes volt a Nemzetközösség saga történet vége felé is belemerülni leírásokba, feleslegesen elnyújtani az időt. Mindezek ellenére vannak jó jellemfejlődések – például Mellanie, Justine, részben Ozzie, sőt még Adam Elvin is. De talán a Macska a legkülönlegesebb, amilyen veszélyesnek lett beállítva olyannyira kedveltem egyedisége miatt.

Mint a szereplőknél említettem, Paula Myo volt számomra a legrendíthetetlenebb jellem, neki végig szurkoltam. De Renné is jó volt, valamint Hoshe, Kazimir, Wilson Kime. Itt azért nem voltak olyan drámák, mint a Hova lettél drága völgyünkben, de több szomorú, vagy megható pillanatot is átélünk.

Nagy kár, hogy nem sok kép van a szereplőkről, így a képzeletre van bízva külsejük, viszont egy idő után már megismerni őket. A primerek tudatvilága, hogy kizárólag a minden érzés nélküli, célszerű szerzés és uralkodás irányítja őket, nagyon is ahrimani jellegzetesség.

 

Pandóra csillaga, Júdás elszabadul kritika

 

Orion viselkedése, hogy még szinte fel sem nőtt, de nem bírja ki tovább egy pillanatig sem, hogy megismerjen egy lányt, nagyon is gyerekes. Utána meg egyből a földig alázkodik, annyira akarja, hát lenne mit erősödnie még. A Júdás elszabadul végén a viharos katasztrófa filmekre jellemző módon kellett megbolydítaniuk a Peremvilág időjárását, ami nem kis dolog.

Ha megfigyeled milyen mértékben van manapság manipulálva az emberiség – különösen a média eszközeivel – akkor itt is láthatod az azonosságot, őrültnek nézik azokat, akik ezt hiszik és mégis igazuk lehet. Korunkban különösen az ahrimani lények és az azurák vezetik félre az emberi szellemeket.

Nem hinném, hogy mindössze pár évszázad alatt az emberiség ilyen nagy mennyiségű bolygót belakik, beépít, és ilyen sok milliárd új ember lesz. Főleg amikor a megfiatalítás miatt már kevesen vállalnak gyermeket. Hamilton ezen univerzuma sokkal hihetőbb lenne egy ezredévvel később.

A végső harc vége kicsit lecsípettnek tűnik, bár az is igaz, hogy nagyon hosszú volt a felvezetés. Mindenesetre a Nemzetközösség saga levezetése kellemes befejezés. Az olyan látványosságok és misztikum hiányzott, mint például a Viharfellegek Star Wars könyvben, de így is tökéletes. 

Egyébként a nem emberi fajokra folyamatosan használt földönkívüli kifejezés nagyon ostobán hat itt. Ha az emberiség eleve már számtalan más bolygón lakik, akkor az emberek is nagyrészt földönkívüliek. Tehát idegennek, vagy idegen fajoknak hívni őket sokkal logikusabb lenne. 



Értékelés (saját tetszési indexem)

 

Pandóra csillaga 6, Júdás elszabadul 7.5

(0-értékelhetetlen, 1-büntetés, 2-borzalmas, 3-nagyon gyenge, 4-gyenge, 5-közepes, elmegy, 6-jó, 7-nagyon jó, 8-kiváló, 9-nagyon kiemelkedő, 10-abszolút csúcs)


Folytatás: Üresség trilógia


Ha tetszett, oszd meg másokkal is!



A cikk szerzői jogvédelem alatt áll – copyright © Eyn 2022.06.13. - engedély nélküli felhasználása, másolása tilos.

 

 

Nincsenek megjegyzések:
Write megjegyzés