2018. szeptember 20., csütörtök

Nagy világatlasz bemutatása – az 1985-ös kiadás

Nagy vilagatlasz bemutatása – az 1985-os kiadas

Nagy világatlasz bemutatása – az 1985-ös kiadás




A Nagy világatlasz egy magyar földrajzi kiadvány, amely korát megelőzve, hihetetlenül gazdag információtárral jelent meg 1985 végén. Később több újított kiadása született, de megjelenésével nagyban megalapozta az újonnan létrehozott világatlaszok képét, s elvárt színvonalát.
1985 karácsonyán nagy izgalommal vártam az ajándékot. Szüleim ugyanis megígérték, hogy megveszik nekem az újonnan megjelenő, tévében is reklámozott Nagy világatlaszt. A földrajzot mindig nagyon szerettem és imádtam a térképeket bújni.
A hatalmas könyvet megkaptam, és hosszú éveken (sőt évtizedeken) át meghatározó olvasmányaim (vagy inkább megtekintéseim) közé tartozott. Talán csak a már régebbi cikkemben bemutatott Ég és Föld című kiadványt bújtam ennyit pár évvel később, bár azt nem olyan sokáig.




A Nagy világatlasz megjelenése 1985-ben



Ennek a könyvnek az előkészítése, megalkotása 8 évet vett igénybe, ami nem kis idő. Tudomásom szerint minden addigi hasonló jellegű kiadványnál részletesebb, szebb, sokrétűbb volt. A térképeken kívül elképesztő mennyiségű földrajzi és ide kapcsolódó információt, számszerű adatot összegyűjtöttek.


Nagy világatlasz megjelenése


Akkoriban (1985 és 1986) 27 ezer példányban adták ki, majd a 80-as évek végéig csupán kisebb módosításokkal, többször is megjelent. Később – ahogy változtak a földrajzi viszonyok, országhatárok, államok – többször is felújították.




A Nagy világatlasz részei, felépítése, tartalma



Ami különösen tetszett ebben a kiadványban, az a kitűnő vizuális ábrázolás, áttekinthetőség és látvány. Az első oldalakon csillagászati adatok vannak összegyűjtve, alapvető ismeretekkel, rajzokkal, ábrákkal. Majd a Föld és légköre következik, és a felszíne, országai, valamint Európa felszíne és országai.
A következő részekben kiváló térképeket láthatunk a világ minden tájáról. Először Magyarország, majd Európa országai, a Szovjetunió, Ázsia, Afrika, Észak és Dél-Amerika, végül Ausztrália és Óceánia. Ezeken a részletes térképeken – a domborzati viszonyok ábrázolásával – jó alaposan bepillanthatunk távoli világtájakba is.
De nem maradnak ki az óceánok és a sarkvidékek sem. Nagyszerű képeken láthatjuk az éghajlati öveket, tengeráramlásokat, népsűrűséget, de a Föld nyelveit és az időzónákat is. Utána az összes (akkori) ország zászlaja következik.


Nagy világatlasz tartalma, részei, felépítése


A növény és állatföldrajzi képek nagy kedvencem volt ebben a kiadványban. Minden egyes földrészen ábrázolták a legjellegzetesebb növényeket és állatokat. Utána rengeteg adat jön a Föld országairól. Az összes földrajzi jellegzetesség – szigetek, folyók, hegyek, zuhatagok, szorosok, valamint építmények – méreteit, „leg -jeit” elolvashatjuk.
Egy csomó gazdasági táblázat is van, és a névmutatóban 90 ezer név szerepel, melyek segítségével előkereshetjük az adott helyet a térképeken, illetve az atlasz egyéb oldalain. A teljes Nagy világatlasz 424 oldalon át kalauzol bennünket a világ tájain, adatain keresztül.




A Nagy világatlasz jellemzés, értékelés, bemutatás



Bár jó sok idő telt el 1985 óta, én mindmáig bele szoktam lapozgatni ebbe a könyvbe. Sajnos az idő vasfoga rajta hagyta nyomát a külső borítón, mely már jelentősen megviselt, valamint a közbenső oldalak némelyike kijött a helyéből.
Mindenesetre azóta sem készítettek sokrétűbb, csak más jellegű, speciálisabb kiadványokat. 1992 -ben a Földrajzi világatlasz is erre épült, több bővítéssel. A sok politikai, gazdasági változás, és egyéb fejlődések jelentősen megváltoztatták az országokkal kapcsolatos adatokat és képeket. De a földrajzi adatok nem változnak ilyen gyorsan. 


Nagy világatlasz, jellemzése, értékelése

 
Ezért a Nagy világatlasz ma is aktuális, ugyanúgy, ahogyan az 1983-as kiadású Kisatlasz, amelyet szintén kézbe szoktam venni. Ez utóbbi kis méretű, és sokkal könnyebb tartani, mégis rengeteg hasznos adatot, térképet tartalmaz.


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!



A cikk szerzői jogvédelem alatt áll – copyright © 2018.09.20. - engedély nélküli felhasználása, másolása tilos.

Nincsenek megjegyzések:
Write megjegyzés