2019. június 20., csütörtök

Tarzan a majomember könyvajánló, könyvértékelés

Tarzan a majomember könyvajánló, könyvértékelés

Tarzan a majomember könyvajánló, könyvértékelés




Edgar Rice Burroughs Tarzan a majomember című története eredetileg Tarzan of the Apes címen a The All Story magazinban jelent meg 1912 októberétől. Könyv formájában 1914-ben adták ki. Magyar nyelvterületeken – Tarzan a dzsungel fia címmel -1956-ban és 1966-ban jelent meg.
Később az Ifjúsági Könyvkiadónál 1986-ban és 1989-ben, majd az Aranyhal (2000) és a General Press (2011) kiadóknál is megjelent. A Tarzan a majomember történetét, tartalmát bővebben (spoiler nélkül) a Tarzanoldalon olvashatod el.


Tarzan a majomember könyvajánló, könyvértékelés



A Tarzan a majomember igazi kaland dráma. Letehetetlen könyv, az olvasó szinte issza a szavakat. Még a kevésbé mozgalmas részek sem unalmasak. Az eleje igazán szomorú. De ez volt az alapja a fiú születésének, és csodálatos felcseperedésének a dzsungelben.
Sajnos a könyv alapján készült filmeknek alig van közük a regényhez. Egyedül az 1984-es Tarzan filmben kísérelték meg a könyv történetét filmre vinni. De ott az eleje különbözik, csaknem a feléig többé-kevésbé követi a regényt, onnantól viszont köze sincs hozzá. Nem is szólva a főszereplő Christopher Lambertről, aki alkatilag annyira hasonlít a majomemberhez, mint mondjuk a zsiráf az oroszlánhoz. (Lásd: Tarzan filmek)


Tarzan a majomember saját rajzok könyvből lerajzolva
     Tarzan a majomember - saját rajzok könyvből lerajzolva


A nagy emberszabású majmok, amelyek között felnőtt Tarzan, többé-kevésbé Burroughs találmánya. Vannak ugyan nagyobb termetű csimpánzok, de csak a gorillák léteznek ekkora méretben. Tantor, az elefánt hihető, mivel az afrikai dzsungelekben él az erdei elefánt, oroszlánok viszont nem szaladgálnak a dzsungelekben.
A majomember az első regényben még Szabor, a nőstény oroszlán húsából is eszik, pedig a későbbi regényekben ez nem jellemző rá. Az igazán szórakoztató (és hajmeresztő) epizódok akkor kezdődnek, amikor az emberevő bennszülöttek megérkeznek a dzsungel fiának földjére. Ezen események közé ékelődnek a dzsungeltörténetekben elmondott sztorik, amelyek a fiatal Tarzan hétköznapjairól szólnak. Tarzan (vagyis az apja) kunyhója viszont nem szerepel a későbbi regényekben.
A regény második felének eseményei 1909 -ben játszódnak. Ezért jeleztem a Tarzan a vadember könyvnél, hogy annak eseményei nem játszódhatnának az első világháború idején, hiszen akkor a fia még gyermek volt. Hacsak nem a fiáról szóló negyedik regényt az említett könyv utánra tennénk, amit nem lehet, mert a vadember utáni könyvben a felnőtt fia is szerepel.
Porter professzor szórakozottsága elég túlzottnak tűnik, ez már-már elmezavar. Esmeralda, a szolgálónő együgyű természete valószínűleg a professzorral együtt a személyiségtípusuk megismerésében rejlő humort képviselte. Clayton a féltékenységből eredő beszólásait leszámítva szimpatikus volt, a professzor társa pedig kiegészítő szerepet játszott.
Tarzan és Jane napjai a dzsungel tisztásán, a legszebb emlék a könyvből, a helyet és a főszereplőket tekintve. A bennszülöttek támadása utánozhatatlanul lett ábrázolva az első Weissmüller filmekben, azt zseniálisan eljátszották. Az viszont nem, hogy a dzsungel fiából úriember lett.


Tarzan a majomember könyvajánló


A nemes, önzetlen cselekedet egy jó barátért, már a Nyomkereső regényben is csodálatos volt, itt Tarzan az, aki lemondott szerelme látásáról, hogy megmentse D'Arnot -t. Az ő útjukat a civilizációba meg sem kísérelték egyetlen filmben sem bemutatni.
Így azok az események, amelyek a könyv végén vannak, egészen furának tűnhetnek azoknak, akik csak a filmeket ismerik. A filmekben – ahol az első regényt dolgozták fel – lezárul a végén a történet, itt viszont nyitva marad, utat nyitva a folytatásnak, amely az elsőt is jócskán felülmúlja.
A könyv első fele csodálatos történet a nagy majmok közt felnevelkedő gyermek felnőtté válásáról. Az őserdő hangulata, a vadállatok, a természet, és a mindennapi élet lenyűgöző. A második felében inkább egy nagy kaland, sok szereplővel. A végén Jane döntésképtelensége, érzéseinek hullámzása meglepő. Nem baj, így jöhettek a további regények.


Értékelés (saját tetszési indexem)
7.5
(0-értékelhetetlen, 1-büntetés, 2-borzalmas, 3-nagyon gyenge, 4-gyenge, 5-közepes, elmegy, 6-jó, 7-nagyon jó, 8-kiváló, 9-nagyon kiemelkedő, 10-abszolút csúcs)

Folytatás: Tarzan visszatér


Ha tetszett, nyomj egy lájkot, és/vagy g+, s ha szeretnéd, hogy mások is megismerjék, meg is oszthatod!


A cikk szerzői jogvédelem alatt áll – copyright © Eyn 2019.06.20. - engedély nélküli felhasználása, másolása tilos.


Nincsenek megjegyzések:
Write megjegyzés